21. oktober 2014

Årets Håndboldklub 2014

Fredericia HK blev i juni måned på DHF's Repræsentantskabsmøde kåret som Årets Håndboldklub 2014 efter en rivende udvikling de seneste år.

 

Læs her, hvordan de på ganske få år ændrede status fra lukningstruet til Årets Håndboldklub.

 

”Når Fredericia Håndboldklub får kåringen, er det blandt andet, fordi de har igangsat en masse projekter og både økonomisk og sportsligt er på en rigtig god kurs. Dette til trods for, at de for blot to år siden var lukningstruede,” begrunder formand for DHF’s Børne- og Ungeudvalg Benny Brandt.

 

Og det er da også lidt af et eventyr, der har udspillet sig i FHK de seneste par år. FHK Elites konkurs efterlod moderklubben i en skidt forfatning, både økonomisk og organisatorisk, og der var et akut behov for friske kræfter og resolut handling.

 

Ny start

”I bakspejlet var det faktisk godt, det gik sådan for klubben, for i den efterfølgende proces fik vi vendt alle sten og gennemgået alle muligheder,” fortæller klubbens formand Karsten Bording, der sammen med Thomas Larsen og Per Hunniche er de tre ildsjæle, der tog teten og satte sig for at få FHK på rette kurs.

 

Benarbejdet gik i gang, og kort tid efter var der samlet en ressourcegruppe på 15-20 personer med tilknytning til klubben.

 

”Det var vigtigt for os, at det blev en homogen gruppe, som både bestod af håndboldfolk og erhvervsfolk. Punkt et var at få styr på økonomien, punkt to var at få overblik over opgaverne,” fortæller Karsten Bording og bliver suppleret af bestyrelsesmedlem Thomas Larsen.

 

”Vi startede på en frisk og fik renset helt ud i klubben, og så besluttede vi at gå tilbage til rødderne. Vi ville fokusere på udvikling af spillere og bygge stille og roligt op fra bunden,” siger Thomas Larsen.

 

Ambitionen er talentudvikling

For Fredericia Håndboldklub er der ingen tvivl om, hvor det største fokus ligger.

”Vi er en udviklingsklub. Vores ambition er at udvikle vores egne spillere, så de kan gå direkte ind på vores elitehold. Det er vigtigt for os, at de lokale talenter bliver i klubben længst muligt,” lyder det fra Karsten Bording, og det er der en god grund til.

 

”Fredericia er jo en by med en stor håndboldtradition, og jeg tror, vi har omkring 2500 latente tilskuere, der bare sidder og venter på, at der sker noget. Både på tilskuerfronten og i erhvervslivet oplever vi en rigtig stærk lokal opbakning, og det styrkes af, at det er vores egne lokale spillere, der trækker i trøjen,” siger han videre.

 

Fokus på trænerrollen

Der er store krav til kvaliteten af træningen, hvis ambitionerne i FHK skal indfries, og derfor er udviklingen af klubbens trænere et helt centralt fokus, fortæller Thomas Larsen.

 

”Gode trænere er helt afgørende for håndboldproduktet. Vi er nødt til at sikre et højt niveau, og vi arbejder hele tiden på at gøre produktet attraktivt,” siger han og henviser til tilsvarende tanker i det store Knæk Kurven-projekt, og formanden følger op.

 

”Det er så enkelt, at gode trænere giver gode træninger, der giver glade børn, der giver glade forældre, der nogle gange kan være potentielle sponsorer. Vi holder fokus på den enkelte spillers udvikling og rykker også gerne spillere op, hvis de er dygtige nok,” siger Karsten Bording, der også fortæller, at FHK opfordrertil, at klubbens trænere og ledere mindst en gang om året deltager i kursus.

 

Afgørende samarbejder

Det var kommunens velvilje til at give henstand, der gjorde det muligt at redde FHK, og som et led i samarbejdet med kommunen gør klubben et stort arbejde for at fremme håndbolden i lokalmiljøet.

 

”Kommunen har været en vigtig samarbejdspartner for os. Uden deres velvilje var vi her ikke i dag, og vi er meget indstillet på at give noget tilbage og samarbejde med de lokale klubber. Derudover blev vi reddet af vores hovedsponsor, thansen.dk, der har bakket os op fra starten og været helt afgørende for, at vi kom på benene igen,” fortæller Thomas Larsen, inden Karsten Bording slutter af med endnu en dybfølt tak.

 

”Vi er meget glade for og stolte over at få kåringen som Årets Håndboldforening, og det er jo hele klubben, der får denne kåring. Det er alle de frivillige, trænere, spillere og samarbejdspartnerne, der gør FHK til en god klub,” siger han.

 

Nogle af FHK’s meritter 2012-2014:

- FHK har vendt økonomisk underskud til overskud

- Manifestet har skabt fællesskab og synkroniseret klubben

- FHK har fået hold i alle årgange, både drenge/piger

- FHK er på to år vokset fra ca. 250 til ca. 350 medlemmer

- FHK arbejder med en trioordning i udvalgene for at sikre viden

- FHK kører med stor succes sommertræning for ungdomsårgangene

- FHK har inkluderet en tæt gruppe af hjertesponsorer

- FHK har etableret en sundhedssektor for alle medlemmer

- FHK afholder træneruddannelser flere gange årligt

- FHK er godkendt som Team Danmark Talentudviklingsklub

 

Artiklen er bragt i Magasinet Håndbold 3/2014


Kun sammen kan vi knække kurven!
Tilmeld dig nyhedsbrevet og få del i de gode historier og spændende nyheder i projektet. Det er også fortsat muligt at tilmelde sin klub en eller flere af indsatsområderne i Knæk Kurven.
Vælg indsatsområder ved tilmelding til projektet:
Værktøjer der gør din hverdag lettere
KLUB-BUILDING
Få de bedste værktøjer
HÅNDBOLD I SKOLEN
Få de bedste værktøjer
Brug for hjælp?
Klik på ikonet og find nemt find din lokale udviklingskonsulent
Kun sammen kan vi Knække kurven
Klik på ikonet og se nyheder og gode historier om Knæk Kurven
Knæk Kurven-fællesskab
Klik på ikonet og bliv en del af Knæk Kurven-gruppen på Facebook
SENESTE NYHEDER
Mange håndboldklubber oplever, at når unge har gennemført folkeskolen, er de svære at holde fast i håndbolden. Men hvorfor er det sådan? Nu kan du hjælpe med at finde svaret.
NYE BANER SKAL SIKRE FLERE BOLDBERØRINGER OG FJERNE TRANSPORTZONEN MIDT PÅ BANEN. DET SKAL GØRE DET NEMMERE FOR NYBEGYNDEREN OG ØGE MOTIVATIONEN TIL HÅNDBOLD HOS SPECIELT BØRN OG UNGE.
Tidligere landsholdsspillere Jesper Jensen og Rikke Nielsen er blandt foredragsholderne, når DHF sætter fokus på børnehåndbold med symposium den 14.-15. oktober i Vildbjerg.
Dansk Håndbold Forbund tester i løbet af efteråret konceptet ”DHF Kortbane” ved fire teststævner rundt om i landet. Efter evaluering og evt. justeringer vil der fra årsskiftet blive afviklet DHF Kortbane-stævner over hele landet.