13. oktober 2014

Nye tiltag giver bonus i Torsted HK

Det var ikke meget, formand Anne Finnedal og resten af den nye bestyrelse i Torsted HK vidste om at drive en håndboldklub, da de tiltrådte for knap tre år siden. Men der måtte gøres noget, for en mislykket elitesatsning betød røde tal på bundlinjen og en bestyrelse, som trak sig. Det fik nogle af spillerne og forældrene i klubben til at reagere.

 

”Der lå virkelig mange opgaver og ventede, men hvis ikke vi var trådt til, havde vores børn ikke haft et sted at spille håndbold,” fortæller Anne Finnedal.

 

Hun begyndte i klubben som seksårig for 34 år siden, og hun spiller stadig på det ene af Torsted HK’s tre dameseniorhold. Desuden har hun en datter, som spiller på det ene af de to U12-hold, som klubben har på pigesiden.

 

Anne Finnedal og fire andre dannede derfor en bestyrelse, og så begyndte det hårde arbejde med at få klubben på benene igen. Og kigger man på det nuværende resultat, ligner det mest af alt en vaskeægte succeshistorie. Klubben har fundet tilbage til sine bredde-værdier, og medlemstallet er eksploderet.

 

Der var omkring 60 aktive medlemmer, da den nye bestyrelse kom på banen. Det tal er nu mere end fordoblet til 130, og mere end halvdelen af medlemmerne ligger i årgangene U6 med 30 medlemmer og U8 med 50 medlemmer. Og i teeneage-årgangene, som volder rigtig mange idrætsklubber besvær i forhold til fastholdelse, har Torsted HK valgt at slå U14- og U16-pigerne sammen. Det betyder, at der nu er et førstehold, som består af U16-spillere, mens andetholdet er en blanding af U14- og U16-piger.

 

”Der var ikke nok U14-piger til at stille et hold, og der var ikke nok U16-piger til at stille to hold. Derfor valgte vi denne løsning, så det var muligt for dem alle at spille videre her i klubben,” forklarer Anne Finnedal.

 

Dygtige trænere til de yngste

Sammenslutningen af U14- og U16-pigerne er dog ikke det eneste tiltag, Torsted HK-bestyrelsen har taget. Og de blev hjulpet på vej af DHF’s udviklingskonsulent Claus Rosenbom Jensen, som stillede op med gode råd om, hvordan man kan strukturere arbejdet i en håndboldklub. Et af de råd, bestyrelsen tog til sig, var at sørge for kvalitet på træner-fronten – i særdeleshed til de yngste hold.

 

”Det er afgørende med dygtige trænere. Og jeg synes, at har vi et ansvar som bestyrelse for at sikre den kvalitet. På den måde får spillerne en god oplevelse fra begyndelsen, og det får dem forhåbentlig til at blive hængende,” lyder det fra et andet medlem af Torsted HK’s bestyrelse, 36-årige Anja Kjærhus, som også har været aktiv i klubben fra barnsben.

 

Torsted 2 Stor

 

Det er Anja Kjærhus, der træner de store U6- og U8-årgange sammen med en række andre dygtige trænere. Det betyder, at hun bruger et betragteligt antal timer på et arrangere stævner for børnene. Desuden er hun aktiv i forhold til at hænge sedler op på skoler og i børnehaver for at gøre opmærksom på klubbens eksistens.

 

”Jeg tror helt sikkert, det har en betydning, men jeg tror også, det betyder noget, at vi tager så pænt imod, når nogle af spillerne tager deres venner og veninder med til træning. De får lov til at træne med en del gange, så de kan se, om det er noget for dem, inden vi begynder at opkræve kontingent,” siger Anja Kjærhus, som ligeledes står i spidsen for klubbens sociale arrangementer så som juletræsfester, ungdomsdiskoteker, loppemarked og håndbold by night.

 

Torsted HK forsøger at lave et par nye tiltag hver sæson, og en af de nye ting på programmet til denne sæson er Trille og Trolle-konceptet, som henvender sig til de 2-5-årige og deres forældre eller bedsteforældre. Det har allerede givet bonus på medlemsfronten, og nogle af de dygtigste er endda blevet rykket op til U6-årgangen.

 

Det er dog ikke nye tiltag, der sikrer, at Torsted HK holder snuden oven vande økonomisk. En massiv kassekredit var en af de største udfordringer, bestyrelsen måtte i gang med, da de overtog dirigentstokken. Den fik de banket af i løbet af et par år ved at fokusere på to af de ting, som holder klubben gående: De deler tusindvis af telefonbøger ud en gang om året, og så varetager de driften af cafeteriet i Torsted Hallen – både når der er håndboldstævner, men også når der eksempelvis er loppemarkeder og gymnastikopvisninger.

 

”Cafeteriet er en stor del af vores indtægt. Det ville ikke være muligt for os at drive håndboldklubben uden det, men det kræver også rigtig meget tid at planlægge vagter, få aktiveret forældrene og så videre,” lyder det fra Anne Finnedal, som håber på at kunne finde flere frivillige hænder til at hjælpe med klubbens opgaver.

 

Flere drenge, tak

Et andet område, som Torsted HK satser på at udvikle i den kommende tid, er skoleaktiviteter, hvor det handler om at få skabt interesse blandet drengene. Derfor har Anja Kjærhus taget kontakt til den lokale SFO og aftalt, at der skal afvikles tre aktiviteter i løbet af foråret, som henvender sig til drengespillere.

 

”Vi havde ikke nok drengespillere til at stille et U10-hold denne sæson, og det var jo synd for den håndfuld, som henvendte sig og gerne ville spille. Tidligere havde vi kun et enkelt hold i hver årgang, og nu har vi næsten to hold på alle årgange hos pigerne, så nu vil vi prøve at få drengene med,” siger Anja Kjærhus.

 

Selvom der er en del opgaver, som stadig står på to-do-listen, og selvom de bruger mange timer på det frivillige arbejde i Torsted HK, er både Anja Kjærhus og Anne Finnedal enige om, at det indtil videre har været det hele værd.

 

”Jeg er nærmest vokset op i klubben, og jeg føler da en vis stolthed ved at have været med til at vende det her sammen med resten af bestyrelsen,” siger Anne Finnedal, og Anja Kjærhus supplerer:

 

”Jeg tror faktisk, at det er en af grundene til, at der er kommet så mange nye medlemmer, og at folk gerne vil hjælpe til i klubben. De kan mærke, at vi mener det alvorligt, og at der er kommet struktur og styr på tingene.”

 

Torsted HK har følgende hold i sæsonen 2013/2014:

U2-U6: Trille og Trolle

U6: Mix

U8: Mix

U10: 2 x pigehold

U12: 2 x pigehold, 1 x drengehold

U14: 1 x drengehold, 1 x pigehold sammenlagt med U16

U16: 2 x pigehold sammenlagt med U14

U18: 1 x pigehold

Senior: 3 x damehold

 

 

(Artiklen er skrevet af Annebeth Mortensen og blev bragt i Magasinet Håndbold 1/2014)


Kun sammen kan vi knække kurven!
Tilmeld dig nyhedsbrevet og få del i de gode historier og spændende nyheder i projektet. Det er også fortsat muligt at tilmelde sin klub en eller flere af indsatsområderne i Knæk Kurven.
Vælg indsatsområder ved tilmelding til projektet:
Værktøjer der gør din hverdag lettere
KLUB-BUILDING
Få de bedste værktøjer
HÅNDBOLD I SKOLEN
Få de bedste værktøjer
Brug for hjælp?
Klik på ikonet og find nemt find din lokale udviklingskonsulent
Kun sammen kan vi Knække kurven
Klik på ikonet og se nyheder og gode historier om Knæk Kurven
Knæk Kurven-fællesskab
Klik på ikonet og bliv en del af Knæk Kurven-gruppen på Facebook
SENESTE NYHEDER
Mange håndboldklubber oplever, at når unge har gennemført folkeskolen, er de svære at holde fast i håndbolden. Men hvorfor er det sådan? Nu kan du hjælpe med at finde svaret.
NYE BANER SKAL SIKRE FLERE BOLDBERØRINGER OG FJERNE TRANSPORTZONEN MIDT PÅ BANEN. DET SKAL GØRE DET NEMMERE FOR NYBEGYNDEREN OG ØGE MOTIVATIONEN TIL HÅNDBOLD HOS SPECIELT BØRN OG UNGE.
Tidligere landsholdsspillere Jesper Jensen og Rikke Nielsen er blandt foredragsholderne, når DHF sætter fokus på børnehåndbold med symposium den 14.-15. oktober i Vildbjerg.
Dansk Håndbold Forbund tester i løbet af efteråret konceptet ”DHF Kortbane” ved fire teststævner rundt om i landet. Efter evaluering og evt. justeringer vil der fra årsskiftet blive afviklet DHF Kortbane-stævner over hele landet.