22. september 2014

Sådan hyldede VSH klubbens frivillige

Da Virum-Sorgenfri Håndboldklub søndag den 21. september inviterede til håndbold i forbindelse med damernes hjemmekamp imod Sønderjyske, handlede det ikke kun om håndbold. Den traditionsrige klub sagde tak til de mange frivillige, som gør en stor indsats for at skabe gode oplevelser for både børn, unge og voksne.

 

Knap 300 mennesker var mødt op i Virum Hallerne søndag eftermiddag for at se håndbold og hylde de mange frivillige i Virum-Sorgenfri Håndboldklub. Spillerne fra ude- og hjemmeholdet var derfor iklædt t-shirts, hvorpå der stod ”Fedt at være frivillig”, da de løb på banen inden kampstart sammen med klubbens miniput-spillere.

 

”Dagens kamp er meget mere end håndbold. Det er også en hyldest til de frivillige, som gør et kæmpe stykke arbejde her i klubben. I dagens anledning er det derfor ikke spillernes navne som bliver råbt op, men de frivilliges, da vi gerne vil sige tak for deres store indsats,” forklarede formanden for Virum-Sorgenfri Håndboldklub Peer Sjødahl, da alle spillerne var kommet på ind banen. Herefter blev de frivilliges navne råbt op efterfulgt af lange klapsalver fra tilskuerne og spillerne i hallen.

 

Vigtigt at sige tak

 

”Virum-Sorgenfri Håndbold er en klub, hvor fællesskabet og de gode oplevelser og glæden ved at spille håndbold er i højsædet. Men uden de mange frivillige og deres store indsats er dette ikke muligt. Derfor er det vigtigt for os, at få sagt tak til de mange frivillige,” forklarede Peer Sjødahl.

 

Det var ikke kun takketale og t-shirts, som udgjorde dagens indslag. I halvlegen kunne de frivillige og tilskuerne nyde kage fra den lokale bager, som havde valgt at støtte op om dagens arrangement. I Virum-Sorgenfri Håndboldklub håber man på, at dette arrangement også kan være en inspiration til andre klubber, så der fremadrettet bliver sat fokus på ros og anerkendelse af de frivilliges arbejde, da det er en vigtig motivationsfaktor for mange.

 


Kun sammen kan vi knække kurven!
Tilmeld dig nyhedsbrevet og få del i de gode historier og spændende nyheder i projektet. Det er også fortsat muligt at tilmelde sin klub en eller flere af indsatsområderne i Knæk Kurven.
Vælg indsatsområder ved tilmelding til projektet:
Værktøjer der gør din hverdag lettere
KLUB-BUILDING
Få de bedste værktøjer
HÅNDBOLD I SKOLEN
Få de bedste værktøjer
Brug for hjælp?
Klik på ikonet og find nemt find din lokale udviklingskonsulent
Kun sammen kan vi Knække kurven
Klik på ikonet og se nyheder og gode historier om Knæk Kurven
Knæk Kurven-fællesskab
Klik på ikonet og bliv en del af Knæk Kurven-gruppen på Facebook
SENESTE NYHEDER
Mange håndboldklubber oplever, at når unge har gennemført folkeskolen, er de svære at holde fast i håndbolden. Men hvorfor er det sådan? Nu kan du hjælpe med at finde svaret.
NYE BANER SKAL SIKRE FLERE BOLDBERØRINGER OG FJERNE TRANSPORTZONEN MIDT PÅ BANEN. DET SKAL GØRE DET NEMMERE FOR NYBEGYNDEREN OG ØGE MOTIVATIONEN TIL HÅNDBOLD HOS SPECIELT BØRN OG UNGE.
Tidligere landsholdsspillere Jesper Jensen og Rikke Nielsen er blandt foredragsholderne, når DHF sætter fokus på børnehåndbold med symposium den 14.-15. oktober i Vildbjerg.
Dansk Håndbold Forbund tester i løbet af efteråret konceptet ”DHF Kortbane” ved fire teststævner rundt om i landet. Efter evaluering og evt. justeringer vil der fra årsskiftet blive afviklet DHF Kortbane-stævner over hele landet.