12. januar 2015

Trille Trolle knækker kurven for Hadsund Boldklub

Et medlemstal i frit fald var den barske sandhed for Hadsund Boldklub. Men nu tyder det på, at de har knækket kurven.

 

Kontoen var tom, medlemstallet dalede stødt og bestyrelsesmedlemmerne trak sig. For et år siden så fremtiden for Hadsund Boldklub ikke særligt lys ud. Men med en hjælpende hånd udefra, viljestyrke og hårdt arbejde er det lykkedes at vende tilbagegangen. Klubben måtte i februar 2014 ud i en ekstraordinær generalforsamling, da den siddende bestyrelse trak sig. Det endte med, at tre kvinder rakte hånden op og meldte sig på banen.


”Vi var jo helt blanke i starten, for vi var helt nye i det. Det giver mega meget gejst, når man kan se, at det begynder at vende. Vi går rundt med armene over hovedet, og folk træder til og vil hjælpe,” fortæller Line Krogh Nørgaard, der er formand for klubbens bestyrelse og én af de tre kvinder, der meldte sig på banen, da den gamle bestyrelse trak sig.


Hadsund Boldklub har gennem DHF’s initiativ Knæk Kurven fået tilknyttet en KLUB-BUILDING-konsulent, der skal hjælpe med at få fod på driften og skaffe nye medlemmer og frivillige kræfter til klubben. Det første møde med konsulenten blev afholdt i september 2014, og ifølge formanden har det været en god hjælp:

 

”Samarbejdet med vores konsulent, Anna, har været ubeskriveligt godt. ”Knæk Kurven” har givet os gejsten til at arbejde videre.”


De små vælger håndbolden

Trille Trolle, som er håndboldtræning for de 2-5-årige, har en stor del af æren for fremgangen i Hadsund Boldklub. Hele 21 små nye medlemmer er kommet til, og det trækker også mange forældre til hallen.


”Udover reklame i børnehaver, dagplejer og på biblioteker har vi trille-trolle-trænere, der er dagplejemødre i byen, og de er selvfølgelig nogle fantastiske ambassadører i forhold til at skaffe nye medlemmer. Og så har vi sat prisen lidt lavere end gymnastik, som er vores store konkurrent for den aldersgruppe,” siger Line Krogh Nørgaard og tilføjer:


”Børnene er simpelthen så glade! De render allerede rundt og laver hopskud.”


Håbet er, at de helt små spillere vil blive ved med at spille håndbold, så der i fremtiden vil være spillere nok til et U6-pigehold i klubben.


Ægte håndboldhjerter


Udover Trille Trolle er klubbens herrehold også blevet genstartet. I alt er der kommet 35-40 nye medlemmer til i sidste sæson. Ifølge Line Krogh Nørgaard er det altafgørende for en klub i modgang, at der er håndboldmennesker med ægte håndboldhjerter omkring klubben.


”Mit bedste råd til andre klubber er at sørge for, at der er mennesker i klubben, som har været der i mange år og som går helhjertet op i projektet. Og så selvfølgelig en masse reklame,” lyder det fra formanden, der selv har boet i byen i 38 år og bruger sit store netværk i jagten på nye medlemmer til klubben.


KLUB-BUILDING-forløbet sætter fokus på driften af håndboldklubberne, og når Hadsund Boldklub i slutningen af januar mødes med deres konsulent for anden gang, er klubbens frivillighedsstrategi på dagsordenen.

 

Læs også om Hørning Håndbold, der har fundet en måde at engagere de unge, så de sidder i bestyrelsen, træner børn og deltager aktivt i klubbens udvikling.


Kun sammen kan vi knække kurven!
Tilmeld dig nyhedsbrevet og få del i de gode historier og spændende nyheder i projektet. Det er også fortsat muligt at tilmelde sin klub en eller flere af indsatsområderne i Knæk Kurven.
Vælg indsatsområder ved tilmelding til projektet:
Værktøjer der gør din hverdag lettere
KLUB-BUILDING
Få de bedste værktøjer
HÅNDBOLD I SKOLEN
Få de bedste værktøjer
Brug for hjælp?
Klik på ikonet og find nemt find din lokale udviklingskonsulent
Kun sammen kan vi Knække kurven
Klik på ikonet og se nyheder og gode historier om Knæk Kurven
Knæk Kurven-fællesskab
Klik på ikonet og bliv en del af Knæk Kurven-gruppen på Facebook
SENESTE NYHEDER
Mange håndboldklubber oplever, at når unge har gennemført folkeskolen, er de svære at holde fast i håndbolden. Men hvorfor er det sådan? Nu kan du hjælpe med at finde svaret.
NYE BANER SKAL SIKRE FLERE BOLDBERØRINGER OG FJERNE TRANSPORTZONEN MIDT PÅ BANEN. DET SKAL GØRE DET NEMMERE FOR NYBEGYNDEREN OG ØGE MOTIVATIONEN TIL HÅNDBOLD HOS SPECIELT BØRN OG UNGE.
Tidligere landsholdsspillere Jesper Jensen og Rikke Nielsen er blandt foredragsholderne, når DHF sætter fokus på børnehåndbold med symposium den 14.-15. oktober i Vildbjerg.
Dansk Håndbold Forbund tester i løbet af efteråret konceptet ”DHF Kortbane” ved fire teststævner rundt om i landet. Efter evaluering og evt. justeringer vil der fra årsskiftet blive afviklet DHF Kortbane-stævner over hele landet.