23. september 2014

Sådan motiveres klubbens medlemmer

Rapport fra CUR giver gode råd og vejledning til håndboldklubberne om fastholdelse og rekruttering af medlemmer.

 

Center for Ungdomsstudier har udgivet en rapport i forbindelse med projekt Håndbolden tilbage til København. Formålet med rapporten er at indkredse nogle af de faktorer, der har betydning for, at flere og flere børn og unge stopper med at dyrke håndbold. Undersøgelsen kommer på et rigtigt godt tidspunkt i forhold til den store indsats, Dansk Håndbold Forbund netop nu ruller ud over hele håndbold-Danmark, nemlig Knæk Kurven.

 

Rapporten bidrager på baggrund af fire forskellige spørgeskemaundersøgelser med helt konkrete anbefalinger til fastholdelse af medlemmer. Selv om rapporten er udarbejdet ud fra besvarelser fra københavnske klubber, mener udviklingschef i Dansk Håndbold Forbund, Søren Simonsen, at anbefalingerne er relevant for Knæk Kurven-arbejdet over hele landet.

 

Især fremhæver udviklingschefen tre elementer i rapporten:

  • Trænerne skal vide, hvad der motiverer spillerne. Her er det de gode oplevelser, det sociale fællesskab og at den enkelte oplever at blive bedre til at spille håndbold, der er i højsædet.
  • At spillerne skal trænes på det niveau, de er på. Niveauforskel kan medføre, at træneren overser de mindre gode spillere, som derved let mister motivationen.
  • For mange spillere handler det ikke kun om at vinde, og de falder nemt fra, hvis de er på et hold, hvor det kun er sejrene, der tæller.

”Det er blot nogle af rapportens gode anbefalinger, men disse tre er helt centrale i forhold til at motivere og fastholde især vores unge spillere,” lyder det fra Søren Simonsen, der også hæfter sig ved, at rapporten afslører forskellige opfattelser af, hvad der ligger til grund for, at spillere melder sig ud af håndboldklubberne.

 

”Det afsløres i rapporten, at der er stor forskel på, hvad de aktive spillere nævner som en mulig grund til, at de måske en dag skulle stoppe, og så på den opfattelse, der hersker hos lederne. Mens lederne har opfattelsen af, at det skyldes flere lektier og dårlige faciliteter, så er det i virkeligheden igen de sociale værdier, der for størstedelens vedkommende er afgørende for spillernes motivation,” fortæller Søren Simonsen, der opfordrer nysgerrige trænere, frivillige og foreningsledere til både at gennemse rapporten, men i høj grad også til at spørge de unge og involvere dem i diskussioner om klubbens produkt og målsætninger.

 

Download rapporten nederst på denne side

 


Kun sammen kan vi knække kurven!
Tilmeld dig nyhedsbrevet og få del i de gode historier og spændende nyheder i projektet. Det er også fortsat muligt at tilmelde sin klub en eller flere af indsatsområderne i Knæk Kurven.
Vælg indsatsområder ved tilmelding til projektet:
Værktøjer der gør din hverdag lettere
KLUB-BUILDING
Få de bedste værktøjer
HÅNDBOLD I SKOLEN
Få de bedste værktøjer
Brug for hjælp?
Klik på ikonet og find nemt find din lokale udviklingskonsulent
Kun sammen kan vi Knække kurven
Klik på ikonet og se nyheder og gode historier om Knæk Kurven
Knæk Kurven-fællesskab
Klik på ikonet og bliv en del af Knæk Kurven-gruppen på Facebook
SENESTE NYHEDER
Mange håndboldklubber oplever, at når unge har gennemført folkeskolen, er de svære at holde fast i håndbolden. Men hvorfor er det sådan? Nu kan du hjælpe med at finde svaret.
NYE BANER SKAL SIKRE FLERE BOLDBERØRINGER OG FJERNE TRANSPORTZONEN MIDT PÅ BANEN. DET SKAL GØRE DET NEMMERE FOR NYBEGYNDEREN OG ØGE MOTIVATIONEN TIL HÅNDBOLD HOS SPECIELT BØRN OG UNGE.
Tidligere landsholdsspillere Jesper Jensen og Rikke Nielsen er blandt foredragsholderne, når DHF sætter fokus på børnehåndbold med symposium den 14.-15. oktober i Vildbjerg.
Dansk Håndbold Forbund tester i løbet af efteråret konceptet ”DHF Kortbane” ved fire teststævner rundt om i landet. Efter evaluering og evt. justeringer vil der fra årsskiftet blive afviklet DHF Kortbane-stævner over hele landet.